پیشنهاد ویژه طراحی سایت فروشگاه اینترنتی
تلفن ثابت
تلفن همراه

طراحی سایت در شیراز

ساختار کلی یک وب سایت در طراحی سایت

ساختار کلی یک وب سایت در طراحی سایت

هدف اکثر طراحان سایت، ساخت سایتی جذاب، کارآمد با دسترسی آسان است به صورتی که بتواند بازدیدگنندگان را برای انجام عملی متقاعد کند. ساخت چنین سایتی نیازمند طراحی گرافیکی مناسب، ساختاری ساده و مطالبی گیراست. پیشنهادهای که در ادامه مطلب مشاهده می نمایید، چهارچوب کلی از طراحی سایت را به نمایش می گذارد.


مطالب سایت:

شما می خواهید بازدید کنندگان، سایت شما را به عنوان منبعی از اطلاعات ارزشمند یا مکانی از یک تجارت معتبر بدانند. غلط های املایی و گرامری، سبب خواهد شد تا خیلی سریع از اعتبار شما کاسته شود. به یاد داشته باشید که مردم از اینترنت برای یافتن اطلاعات استفاده می کنند. خواه شما محصولی تولید شده توسط خود را بفروشید یا کالاهای دیگران را به فروش برسانید، در هر دو صورت باید ابتدا اطلاعات ارزشمندی را به بازدید کنندگان بدهید در غیر اینصورت آنها به روی سایت های دیگر کلیک کرده تا اطلاعاتی را که می خواهند بیایند.

 

سازگاری با مرورگرهای مختلف:

تعداد زیادی مرورگر وجود دارد! شما باید سایت خود را به گونه ای طراحی کنید تا با نسخه اخیر اکثر مرورگرهایی که بیشترین استفاده را دارند به خوبی کار کند. بطور میانگین کاربران اینترنت ممکن است ندانند که چطور مرورگرهایشان را بروز کنند یا طرز فکری به این صورت داشته باشند که "وقتی چیزی کار می کند، چرا باید بهش دست زد؟" به یاد داشته باشید که بازدید کنندگان ممکن است از کامپیوترهای شخصی نوع PC ،MAC ،Linux Box ،PDA یا از تلفن های همراه با مرورگرهای مختلف استفاده کنند. طراحی سایت، نیازمند آن است که صفحات سایت شما حداقل با مرورگرهای گوگل کروم، موزیلا فایرفاکس، اینترنت اکسپلورر، سافاری، اپرا و مرورگرهای پیش فرض سیستم عامل اندروید به خوبی کار کند. بر طرف سازی خطاها در کدهای html، کافی نمی باشد و شما می بایست سایت تان را در مرورگرها و سخت افزارهای مختلف آزمایش کنید.

 

گرافیک و تصاویر:

کاربران اینترنت معمولا صبر زیادی ندارند و مطالعات نشان داده است که در صورتیکه صفحه ای از سایت بیش از 10 ثانیه زمان بارگذاری داشته باشد، اکثر مردم به سایت دیگری خواهند رفت. همواره تصاویر و دیگر فایلهای گرافیکی را برای داشتن کمترین حجم ممکن، بهینه سازی کنید، البته بدون اینکه بر کیفیت نهایی تصاویر تاثیری به وجود آید. همواره از خصیصه های طول و عرض برای تصاویر استفاده کنید به طوری که بقیه صفحه بتواند در حین دانلود تصاویر، بارگذاری شوند. از تگ ALT استفاده کنید به طوری که برخی از کاربرانی که نمایش تصاویر را در مرورگرهایشان خاموش کرده اند، بتوانند بفهمند تصاویر برای چه مقاصدی استفاده شده است.

 

رنگهای پیش زمینه:

چنانچه از هر چیز دیگری به غیر از پیش زمینه سفید برای متن ها استفاده می کنید، اطمینان حاصل کنید که رنگ های لینک ها را تعریف کرده اید در غیر این صورت تنظیمات پیش فرض در مرورگر کاربران مشخص خواهد کرد که رنگ لینک ها چیست و در برخی موارد این موضوع می تواند سبب ناخوانایی در لینک ها شود.

 

مالتی مدیا:

مالتی مدیا ترکیبی از فیلم هایی بصورت فلش، ویدئو کلیپ ها، آوا ها، و موسیقی های پیش زمینه است. همواره از پخش کننده هایی استفاده کنید که استاندارد هستند به طوری که زمان دانلود کوتاه شود. اطمینان حاصل کنید که بازدید کنندگان می توانند فایلهای مالتی مدیا را متوقف کنند یا آنها را رد کنند. با این روش، افرادی که سرعت اینترنت پایینی دارند یا سخت افزار یا نرم افزار کامپیوترشان، از مالتی مدیا پشتیبانی نمی کند می توانند چنین فایل هایی را نادیده بگیرند. همچنین کلیه اطلاعات مهم و حیاتی درون فایل های مالتی مدیا را درون متنی نیز قرار دهید بطوریکه بازدید کنندگان بدون استفاده از مالتی مدیا بتوانند به چنین اطلاعاتی دسترسی داشته باشند. چنانچه افزونه ای برای استفاده از مالتی مدیا مورد نیاز باشد، همواره لینکی را برای نصب آن قرار دهید تا کاربران بتوانند آن را دانلود و نصب نمایند. نکته آخر اینکه وقتی از مالتی مدیا استفاده می کنید، همواره قانون 10 ثانیه ای را برای بارگذاری صفحات به یاد داشته باشید.

 

ساختار سایت:

ساختار سایت می بایست ساده و قابل فهم و منطقی باشد. مطالعات نشان داده است که چنانچه کاربری نتواند اطلاعاتی را که به دنبال آن می گردد را بیابد، سایت شما را ترک می کند و به سایت دیگری خواهد رفت. به این قانون، قانون 3 کلیک می گویند. هر بخشی از سایت شما باید تنها با سه کلیک از هر بخش دیگری قابل دسترسی باشد. چنانچه شما از چیزی دیگری غیر از لینک های متنی ساده استفاده می کنید، اطمینان حاصل کنید که سایت تان را از لحاظ ساختاری، منوها و دیگر موارد در مرورگرهای مختلف آزمایش کرده اید.

 

لینک ها:
به طور مرتب و دوره ای، کلیه لینک های سایت تان را آزمایش کنید تا مطمئن شوید آن ها به خوبی کار می کنند و لینکی شکسته وجود ندارد. ابزارهای آنلاین و رایگانی وجود دارند که بطور دوره ای لینک های سایت شما را بررسی می کنند.

 

فریم ها:

از فریم ها استفاده نکنید چراکه آنها کار بوک مارک کردن صفحات سایت شما را دشوار می کنند و شما نیاز دارید تا کاربران و بازدید کنندگان سایت تان را بوک مارک کنند به طوریکه دوباره بازگردند.

 

خلاصه مطالب:

طراحی سایت، ترکیبی از مرسومات معمول و طرح ریزی است. سایت شما باید جذاب و استفاده از آن راحت باشد و مهم تر از همه، اطلاعات و خدمات ارزشمندی را به کاربران و بازدید کنندگان خود ارائه دهد.

1397/03/07 - 13:58:40