پیشنهاد ویژه طراحی سایت فروشگاه اینترنتی
تلفن ثابت
تلفن همراه

طراحی سایت در شیراز

سرور چیست؟

سرور چیست؟

سرور کامپیوتری است که همیشه در حالت آماده به کار و روشن است و آماده دریافت درخواست از کامپیوتری دیگر و پاسخ به آن در خواست می باشد و هدف از بکارگیری آن به اشتراک گذاشتن منابع سخت افزاری و نرم افزاری آن به Client  ها می باشد. که به ساختار آن Client-Server  می گویند.


 پس در این ساختار دو نوع کامپیوتر داریم :

سرویس دهنده و سرویس گیرنده /Sever & Client

 

Server: کامپیوتری که سرویس به Client  ها ارائه می دهد. (سرویس دهنده)

Client :  کامپیوتری که از Server ها سرویس می گیرد.(سرویس گیرنده)

 

Client ها از طریق شبکه به سرور متصل هستند . از سرور های رایج می توان DateBaseServer , MailServer , FileServer , WebServer , FileServer , GameServer و ApplicationServer  را نام برد.


انواع سرویس دهنده ها Server :

server ها به دو نوع واقعی (سرور اختصاصی Dedicate Server ) و ( سرور مجازی Virtual Private Server ) ارائه می شوند.که در مبحث طراحی سایت به نسبت ترافیک سایت ،نوع کاربری ، تعداد کلاینت ها ، حجم فایل ها و ….  نوع سرور را انتخاب می کنیم در صورتی که کاربری ما میزبانی وب باشد در اکثر موارد هاست های اشتراکی مورد استفاده قرار می گیرند.  VPS ها و سرور ها برای وب سایت های پر بازدید ، پرتال ها و موارد خاص بکار می روند.


کاربرد سرورهای اختصاصی و سرور مجازی:

استفاده از سرور های اختصاصی و حتی سرور مجازی در بهبود سرعت وب سایت تاثیر ویژه ای دارد و به مراتب هزینه آن هم در مقایسه با پنل های هاست بالاتر است .ناگفته نماند که سرویس های هاست نیز در انواع مختلفی ارائه می شوند برخی از آنها به صورت اشتراکی با تعداد دامنه های بالا می باشد و برخی دیگر که به نام هاست های ویژه و حرفه ای نام برده می شوند تعداد دامنه های متصل شده به آن محدود و منابع سخت افزاری طبق استاندارد و نیاز بین پنل ها تخصیص شده است.


وب سرور:

Web-Server نوعی از سرویس دهنده ها می باشد که برای سرویس دهی و پاسخگویی به مرورگر وب می باشد و صفحات درخواستی و یا فایل ها را در پروتکل HTTP ارسال می کند.

در واقع Server مسئول قبول کردن درخواست‌های http (همان صفحات وب ) از کلاینت ها است و پاسخ‌ها را به همراه یک سری اطلاعات به آنها پست می‌کنند. این پاسخ‌ها همان صفحات Html هستند. بطور مثال اگر در صفحه مرور گرتان آدرس https://venet.ir/index.php را وارد کنید، یک درخواست به دامنه‌ای که نامش Venet.ir است، فرستاده می‌شود سپس Server صفحه index.php را اجرا کرده و خروجی آن را برای مرورگر شما ارسال می کند.

1397/08/24 - 10:46:50